Kabaret Afera

Kabaret:

Kabaret powstał w roku 1994 w Poznaniu, przy studenckim radiu AFERA. Zasłynęli monologiem o teściowej, a także parodią teleturnieju „Milionerzy”. W swoich skeczach zajmują się trochę polityką, trochę sportem, a trochę problemami społecznymi. Jednak najbardziej interesują ich… afery.
Pojawiają się często w telewizji, dlatego ich skecze i piosenki są znane wielu odbiorcom. Od początku istnienia zdobyli parę nagród, ale są bardzo skromni o nie chcą o nich mówić. Można jednak wymienić I miejsce w kategorii Kabaret na II Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Estradowej w Warszawie oraz nagrodę indywidualną na krakowskim Przeglądzie Kabaretów PaKA dla Rafała Piechoty za talent i osobowość kabaretową. AFERA ma też drugie wcielenie. Jest to zespół rockowy The Afers, który stylem nawiązuje do muzyki lat 60. Zabawne teksty i wesołe melodie, przywodzące na myśl przeboje dawnego rock and rolla, u każdego rozbudzą chęć do zabawy.

Najpopularniejsze numery:

The Afers
Sprawozdawcy sportowi
Adapter Bambino

Kultowe cytaty:

„Są trzy najważniejsze sporty: Sport Telegram na Dwójce, sport po dzienniku na Jedynce i Eurosport na satelicie.”
„Byłem taki Adam Małysz podrywania – co skok, to w bok.”
„Poderwę cię dziewczyno na adapter Bambino.”

Ciekawostki:

Afera to (wg „Słownika wyrazów obcych” z roku 1968) ‘oszukańcze przedsięwzięcie, szalbierstwo, szwindel; brzydka sprawa, skandal, a aferzysta to ‘szalbierz, oszust szukający zysku w przedsięwzięciach nieuczciwych’. Jednak nie ma ani słowa o działalności kabaretowej…

Galeria