Artur Andrus

Urodził się w Lesku w 1971 roku, ale pochodzi z Sanoka. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim i wtedy zaczęła się jego przygoda z radiem. W czasach studenckich współpracował z Rozgłośnią Harcerską i Radiem Rzeszów. Zasłynął tym, że na zaliczenie przeprowadził rymowany wywiad z Wojciechem Młynarskim. Od roku 1994 pracuje w radiowej Trójce. Prowadził już takie audycje, jak: Trójka pod Księżycem, Teraz śmieszniej, Akademia rozrywki oraz najbardziej znana Powtórka z rozrywki. Ponieważ Artur Andrus jest lubiany przez obiektyw, pojawia się również w telewizji. Ostatnio dość często można go zobaczyć w kultowym już programie Szkło kontaktowe, był także prowadzącym teleturnieju Tylko Ty, nadawanego w TV Puls. Oprócz działalności radiowej, Artur Andrus również pisze. Tworzy wiersze, które ukazują się w różnych miejscach („Życie Warszawy”, „Przekrój”), a także piosenki, które śpiewają rozmaici artyści (Grupa MoCarta, Czerwony Tulipan, Małgorzata Zwierzchowska i Olek Grotowski). Ponieważ to ciągle dla niego za mało, artysta stworzył własnego bloga. Jest także doskonałym konferansjerem. Prowadził większość przeglądów kabaretowych w kraju, m.in.: Mulatka w Ełku, PAKA w Krakowie, Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim. Na stałe można go zobaczyć w Łódzkiej Piwnicy Artystycznej Przechowalnia, na Kabaretowej Scenie Trójki w różnych miastach oraz w każdy poniedziałek w Piwnicy pod Harendą.

Kabaret:
Obecność Artura Andrusa na scenie nie ogranicza się tylko do prowadzenia imprez kabaretowych. Potrafi sam układać dowcipy i piosenki i ponad godzinę bawić nimi publiczność. Jego humor to przede wszystkim codzienna obserwacja rzeczywistości i kolekcjonowanie absurdów, z których wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy. Występ to przede wszystkim zbiór dziwnych i śmiesznych sytuacji, które przytrafiły się autorowi i jego znajomym. Wszystko poparte jest oryginalnymi „wycinkami życia” – plakatami, ulotkami, artykułami prasowymi, pismami urzędniczymi, które mimowolnie wywołują uśmiech. Dodatkową atrakcją jest zespół muzyczny, na żywo akompaniujący artyście przy piosenkach.

Najpopularniejsze numery:

  • Zabierzcie mi gitarę
  • Duś, duś gołąbki
  • Kultowy cytat:
  • Jestem prawdziwym Włochem, ale ze Skarżyska.
  • Piłem w Spale, Spałem w Pile.

Ciekawostki:
Artur Andrus cechuje się bardzo rozbudowaną warstwą choreograficzną występów. Szacuje się, że podczas jednej piosenki porusza się 4,5 raza szybciej i wykonuje 6,78 więcej ruchów niż przeciętny Europejczyk przed telewizorem.

Galeria