Kabaret Elita

Ludzie:

Jerzy Skoczylas – Obecnie jedyny członek kabaretu bez wąsów. Gra ludzi bardzo kulturalnych i łagodnie usposobionych, na przykład Andrzeja Kmicica.
Leszek Niedzielski – Nie mylić z Andrzejem Poniedzielskim! Pan z wąsem, zawodowy aktor, znany też jako mały rycerz – Wołodyjowski.
Stanisław Szelc – Drugi z panów z wąsem, ale większy. Oprócz Zagłoby wciela się w role raptusów, prostaków i chłopów.

Kabaret:

Kabaret Elita jest z Wrocławia. Powstał dawno temu, bo w 1969 roku, a wciąż jest młody i świeży. Założyło go czterech studentów Politechniki Wrocławskiej: Jan Kaczmarek, Jerzy Skoczylas, Tadeusz Drozda i Roman Gerczak. Dwóch ostatnich dość szybko opuściło zespół, a na ich miejsce przyszli Leszek Niedzielski i Stanisław Szelc.
Jan Kaczmarek, w czasie swojej wieloletniej działalności napisał wiele tekstów, w tym ponad dwieście piosenek. Wydał już parę płyt, a jedna wytwórnia zaliczyła go do grona bardów polskich. Jest legendarna postacią na rodzimej scenie kabaretowej.
Bardzo ważną rolę w kabarecie spełnił także Andrzej Waligórski – kierownik słynnego „Studia 202” we wrocławskiej redakcji polskiego radia. On to stworzył między innymi „Rycerzy Trzech”, których już można oglądać na scenie, a ich kult sięga daleko poza granice kraju.
Specjalnością kabaretu są piosenki, dzięki którym Elita wygrywała konkursy i podbijała serca publiczności. Obecnie na jej koncerty chodzi już trzecie pokolenie fanów. Jednak nie tylko estrada i radio to miejsca, gdzie zespół się pojawia. Elita to także szeroko zakrojona działalność telewizyjna. Oprócz udziału w licznych kabaretonach, grupa prowadziła własne programy, nagrała także dwa seriale komediowe.
W czasie wielu lat działalności kabaret zwiedził już cały świat, bawiąc publiczność niestrudzenie i z takim samym skutkiem, jak dawniej.

Najpopularniejsze numery:

Kurna chata,
Rycerzy trzech,
Czego się boisz, głupia

Kultowe cytaty:

„Do serca przytula psa, weź na kolana kota…”
„Oj niedobrze koledzy, niedobrze!”
„Pero, pero, bilans musi wyjść na zero.”

Ciekawostki:

„Studio 202” to najstarsza na świecie cykliczna audycja radiowa o charakterze satyrycznym. Właśnie trwa procedura wpisania jej do księgi rekordów Guinessa.

Galeria